2.10.2024 г.

Започва подготовката на Петия национален план за действие на Република България в рамките на глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“

Пети план за действие по инициативата "Партньорство за открито управление"

В периода от октомври 2024 г.  до март  2025 г. ще се разработи и предложи на Министерския съвет за приемане Петият национален план на Република България, свързан с участието ѝ в международната инициатива „Партньорство за открито управление“.

Преди 3 години, с Постановление № 132/5.04.2021 г. за координация на участието на Република България в глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“, Министерският съвет създаде координационен механизъм за подготовката, изпълнението, наблюдението и отчитането на национален план за действие (НПД). За разработването на Петия НПД ще се сформира преходен състав на координиращия механизъм – от представители на администрациите и на гражданските организации, който ще играе активна роля при обсъждането на постъпили предложения, структурата и съдържанието на бъдещия план.

Подготовката на Плана ще премине през следните етапи:

1. Събиране на предложения от държавни институции, граждански организации, физически и юридически лица за конкретни мерки, които да залегнат в Плана;  

2. Свикване на преходен състав на Съвета за координация на участието на Република България в инициатива „Партньорство за открито управление“ за обсъждане на постъпилите предложения, структурата и съдържанието на Плана с период на действие 2025 - 2027 г.;

3. Публикуване и обществено обсъждане на проекта на План;

4. Приемане на плана от Министерския съвет и определяне на състава на Съвета за координация на участието на Република България в ПОУ за периода 2025 – 2027 г.

Графикът за подготовката на плана е приложен по-долу.

===================================================================

Информация за инициативата „Партньорство за открито управление“ и участието на Република България в нея

Кога стартира инициативата:

Глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“ стартира през 2011 г.;

В момента участници в нея са общо 75 държави.

Как работи инициативата:

Всяка държава разработва национален план за действие, който включва мерки от избрани от съответната държава тематични области. Тематичните области и мерки трябва да са свързани с принципите на инициативата за насърчаване на прозрачността, овластяване на гражданите, борба с корупцията и използване на новите технологии за укрепване на управлението.

Какво е участието на България в инициативата:

България се присъединява към инициативата през 2012 г.

Разработила и изпълнила до момента четири национални плана за действие.

Предстои разработването на петия национален план.

Каква е структурата на координационния механизъм за участието на Република България в инициативата:

Съвет с мандат от 2 години, съвпадащ с изпълнението на националния план, председателстван от заместник министър-председателя, отговарящ за координацията на инициативата, и от представител на юридически лица с нестопанска цел - членове на Съвета. Съветът ще има ангажименти по целия цикъл на подготовката, създаването, изпълнението, мониторинга и отчитането на националния план. Към Съвета ще действат работни групи по тематичните области на плана. Решението за създаване на координационния механизъм е взето на 5 април 2021 г.

Повече информация за глобалната инициатива, целите и участниците в нея може да се намери на https://www.opengovpartnership.org/

 

назад