Закон за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности
Законопроектът дава законодателен израз на идеите, залегнали в Националната стратегия за превенция и противодействие на корупцията в Република България 2015–2020 г. и отговаря на необходимостта от създаване на по-ефективен механизъм за противодействие на корупцията по високите етажи на властта, намерила отражение и в препоръки, съдържащи се в докладите на Европейската комисия за напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка.
Основната цел на проекта на закон е да създаде работеща система за проверка на имуществените декларации и за установяване на конфликт на интереси чрез създаването на нов единен антикорупционен орган. Предложените решения се основават както на извършения анализ на действащата институционална рамка за противодействие на корупцията, така и на проучен чужд опит и препоръки на български и чуждестранни организации, работещи задълбочено по проблемите на борбата с корупцията.
Законът се основава на два действащи закона – Законът за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности и Законът за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси. Запазени са основните постановки на тези закони, като в същото време са предложени съществени нови разрешения и са прецизирани значителна част от разпоредбите с оглед установени проблеми в практиката по тяхното приложение.
В структурно отношение проектът на закон включва 7 глави и 81 члена в основния текст. Главите са както следва: Общи положения, Национално бюро за предотвратяване на корупцията, Деклариране, Проверка на имущественото състояние, Несъвместимост и конфликт на интереси, Защита на подалия сигнала и Административнонаказателни разпоредби.
Законът урежда принципите и механизмите за предотвратяване на корупционното поведение на лицата, заемащи висши публични длъжности, условията и реда за деклариране, проверка, анализ и оценка на имущественото състояние, условията и реда за установяване на конфликт на интереси, както и статута и функционирането на Националното бюро за предотвратяване на корупцията.
Предложена е дефиниция на понятието „корупционно поведение“ за целите на закона, а именно поведение, при което в резултат на заеманата висша публична длъжност лицето получава облаги от материален или нематериален характер, водещи до незаконно увеличаване на неговото или на свързани с него лица имуществено състояние, или изпълнява възложените му правомощия или задължения по служба при условията на конфликт на интереси.
Уредени са принципите, на които се подчинява политиката за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности, а именно:
· повишена отговорност на лицата, заемащи висши публични длъжности;
· зачитане и гарантиране на правата и свободите на гражданите;
· пропорционалност на намесата в личния и семейния живот;
· независимост, обективност и безпристрастност;
· защита на информацията и на източниците за придобиването й;
· защита на лицата, подали сигнал за нарушение;
· взаимодействие между публичните органи.
Дата на откриване: |
22.5.2015 г. |
Целева група: |
Всички заинтересовани |
Сфера на действие: |
Правосъдие и вътрешни работи |
Дата на приключване: |
5.6.2015 г. |