Проект на НИД на Наредба № 9 от 2015 г. за прилагане на подмярка 4.1„Инвестиции в земеделски стопанства“ от мярка 4„Инвестиции в материални активи“ от ПРСР за периода 2014-2020 г.
На 11 март 2016 г. беше проведено заседание на Комитета по наблюдение на Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г., в рамките на което бяха взети решения за промени в подмярка 4.1 „Инвестции в земеделски стопанства“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“. Приетите промени на Комитета по наблюдение намират отражение във Второ предложение за изменение на Програма за развитие на селските райони.
Второ официално предложението за промяна на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. (ПРСР) е изпратено на Европейската комисия. С проекта на наредба се отразяват предложените промени в ПРСР, включващи промяна на максималната стойност на допустимите разходи, размера на интензитета на финансовата помощ и добавяне на дейности и инвестиции за напояване като допустими за подпомагане по подмярката.
Съгласно чл. 65, § 9 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета при изменение на програмата разходите са допустими от датата на подаване на искането за изменение до Европейската комисия.
Изменението се изразяват по конкретно в следното:
1. Промени в максималния размер на допустимите разходи за един проект и един кандидат и максималния интензитет на финансовата помощ за един проект и един кандидат:
- намаляване на максималния размер на допустимите разходи за един проект и за един кандидат за периода на прилагане на Програмата от 1 500 000 евро на 1 000 000 евро;
- намаляване на максималния размер на допустимите разходи за проекти, представляващи колективни инвестиции за периода на прилагане на Програмата от 4 000 000 евро и съответно от 5 000 000 евро на 1 000 000 евро;
- намаляване на максималното комбинирано подпомагане за един проект за колективни инвестиции от 90 % на 70 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи;
- намаляване на интензитета на финансовата помощ по проектните предложения, добавките /увеличенията/ към базовия размер от 50% на финансовата помощ се лимитират до 10 % за всеки един от отделните случаи, описани в текста на подмярката.
Актуализирането на финансовите условия базирано на реални данни от първия проведен прием по мярката ще позволи в по – висока степен да се постигнат приоритетите и индикаторите залегнали в подмярката от една страна и от друга ще отговорят на проектната готовност и нуждите на земеделските стопани от инвестиционна подкрепа. Запазването на по – висок интензитет на финансовата помощ за колективни инвестиции представени от групи/организации на производители е свързан с насърчаване на кооперирането в страната, като тенденциите в последните месеци показват засилен интерес от страна на земеделските стопани за създаване на групи и организации.
2. Добавяне на дейности и инвестиции за напояване като допустими за подпомагане по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“.
Решението за включване на дейности и инвестиции за напояване, като допустими за подпомагане по подмярка 4.1 в рамките на земеделските стопанства е взето с единодушно решение от страна на членовете на Комитета по наблюдение на проведеното заседание на 11.03.2016 г. Предложените промени са базирани на Стратегия за управление и развитие на хидромелиоративния сектор и защита от вредното въздействие на водите в страната, разработена от Световна банка по проект, финансиран чрез техническа помощ на ПРСР.
Представените промени в текстовете на Наредба № 9 от 2015 г. по отношение на интервенциите в напояване в рамките на земеделските стопанства са изцяло съобразени с разработената Стратегия за хидромелиоративния сектор в страната, като за нуждите на подмярка 4.1 е използван подхода за подкрепа на инвестиции в земеделските стопанства предложен от Световна банка под формата на предложение за рамка и програмиране.
3. Промяна в критериите за оценка по подмярка 4.1:
В рамките на заседанието на Комитета по наблюдение бе взето решение за промяна в критериите за оценка и тяхната тежест в следствие на резултатите от първия прием на заявления, проведен през 2015 г. както следва:
3.1. По отношение на критерии 1.1, 1.2, 1.3 и 1.4 предложението е насочено към увеличение на тежестта с 4 т., като същите да бъдат променени както следва:
- Проекти с инвестиции и дейности, насочени в сектор "Плодове и зеленчуци" – 19 точки;
- Проекти с инвестиции и дейности, насочени в сектор "Животновъдство"– 19 точки;
- Проекти с инвестиции и дейности, насочени в сектор "Етеричномаслени и медицински култури"– 19 точки;
- Проекти с комбинация от инвестиции и дейности изцяло в секторите по т. 1.1, 1.2 и 1.3– 20 точки;
Във връзка с направеното предложение максималния брой точки, които едно проектно предложение може да получи по „Приоритет 1“ от 19 точки се увеличава на 23 точки.
3.2. По отношение на критерия, насочен към „Проекти с инвестиции и дейности, които се изпълняват на територията на Северозападен район в страната“ по който се предоставят 9 точки, предложението е същия да бъде променен както следва;
- Проекти с инвестиции и дейности, които се изпълняват на територията на Северозападен район в страната – област Плевен - 1 точка;
- Проекти с инвестиции и дейности, които се изпълняват на територията на Северозападен район в страната – област Ловеч – 2 точки;
- Проекти с инвестиции и дейности, които се изпълняват на територията на Северозападен район в страната – област Видин, област Враца и област Монтана - 5 точки;
Във връзка с направеното предложение, максималният брой точки, които едно проектно предложение може да получи по „Приоритет 6“ от 18 точки се намалява на 14 точки.
3.3. По отношение на критерия, насочен към „Проекти с инвестиции и дейности от стопанства за производство на биологични продукти и/или стопанства в преход към биологично производство на продукти“, по който се предоставят максимален брой от 15 точки предложението е да отпадне от текста на критерия за оценка приоритета за стопанства в преход към биологично производство на продукти.
Предложението за нов текст по критерия е следното:
- „Проекти с инвестиции и дейности от стопанства за производство на биологични продукти“ – 15 точки и минимално изискване - „Над 50 % от допустимите инвестиционни разходи по проекта са свързани с производство на биологични продукти“.
Предложението на Управляващия орган е с цел да бъде насочена финансовата помощ към производства, които вече са биологично сертифицирани и предлагат на пазара биологични продукти и от друга страна по прецизно разпределяне на приоритетите в Северозападен район на база характеристиките на отделните административни области в неговият обхват.
3.4. Предложение за добавяне на нов критерий за оценка, свързан с приоритета насочен към заетост в земеделските стопанства.
Предложението на Управляващия орган е въвеждането на нов критерий за оценка, който е насочен към устойчива заетост в съществуващи земеделски стопанства.
Предложението за текст по критерия е следното:
„Проекти представени от кандидати, които извършват земеделска дейност от най – малко три години към момента на кандидатстване“ – 10 точки и минимално изискване – „Средносписъчният брой на персонала от последните три години е най – малко 5 и този брой ще бъде запазен с изпълнение на инвестициите по проекта“.
Във връзка с направеното предложение максималният брой точки, които едно проектно предложение може да получи по „Приоритет 3“ от 10 точки се увеличава на 20 точки.
С въвеждането на нов критерий за оценка, Управляващият орган има за цел да подобри устойчивостта на създадената заетост в съществуващите земеделски стопанства. От друга страна с въвеждането на нов критерий за оценка, насочен към съществуващите стопанства ще се осигури надграждане и допълняемост със съществуващия вече критерий за създаване на нови работни места посредством проектите по подмярката.
3.5. Предложение за добавяне на нов критерий за оценка, свързан с допълнително насърчаване на интегрирания подход.
Предложението на Управляващия орган е въвеждането на нов критерий за оценка, който е насочен към допълнително насърчаване на интегрирания подход при земеделски стопанства.
Предложението за текст по критерия е следното:
- „Проекти с инвестиции за строителство или обновяване на сгради, помещения и на друга недвижима собственост, включително съоръжения, оборудване и машини различни от земеделска техника, които са монтирани в тях“ – 10 точки и минимално изискване – „Над 65 % от допустимите инвестиционни разходи по проекта са свързани със строителство или обновяване на сгради, помещения и на друга недвижима собственост и/или съоръжения, оборудване и машини различни от земеделска техника, които са монтирани в тях“.
Във връзка с направеното предложение максималният брой точки, които едно проектно предложение може да получи по „Приоритет 8“ от 8 точки се увеличава на 18 точки.
Управляващият орган на ПРСР се стреми да засили приоритетното подпомагане по подмярка 4.1 на проекти с инвестиции, които в по-голяма степен допринасят за постигане на изискванията на пазара за количество и качество на предлаганата продукция. Изпълнението на тези цели ще позволи от друга страна и по-доброто интегриране на земеделските стопани в процеса по преработка на предлаганите от тях селскостопански продукти. Инвестициите в недвижима собственост позволяват тяхната по-дълга експлоатация във времето и значително допринасят за добавянето на стойност към произвежданата продукция чрез осигуряване на по-високо качество, чрез съвременни методи на съхранение, обработка и третиране, включително повишаване на производителността на труда. В тази връзка, Управляващият орган на ПРСР счита, че с добавянето на нов критерий за оценка в още по-голяма степен ще се засили интегрирането на земеделските стопани в хранителната верига.
Във връзка с отправените предложения по критериите за оценка, общия сбор от всички критерии за оценка се променя от 100 точки на 120 точки.
4. Въвежда се ново Приложение № 13а, като част орт Наредба № 9 от 2015 г., което представлява Списък на култури и животни, попадащи в приоритетните за подпомагане сектори за целите на прилагане на подмярката с цел улесняване прилагането на подмярката. Също така се прецизират и текстовете, свързани с кандидати, които не разполагат с минималния размер СПО към момента на кандидатсване.
Дата на откриване: |
22.8.2016 г. |
Целева група: |
Всички заинтересовани |
Сфера на действие: |
Земеделие и селски райони |
Дата на приключване: |
4.9.2016 г. |