Приоритет № 10 "Институционална рамка" на Националната програма за развитие България 2030
С Решение № 33 на Министерския съвет от 20 януари 2020 г. бяха одобрени Визия, цели и приоритети на Националната програма за развитие България 2030.
Структурата на Националната програма за развитие България 2030 предвижда създаването на Приоритет 10 „Институционална рамка“.
Целта на приоритета ще е подобряването на институционалната рамка, като усилията ще бъдат насочени към намаляване на регулаторната тежест, подобряване на качеството, предвидимостта и устойчивостта на политиките на изпълнителната власт и на нормативната среда, укрепване на независимостта на съдебната система и намаляване на риска от корупция, което ще подобри бизнес средата и международната конкурентоспособност на икономиката. Успешното изпълнение на интервенциите в посочените области ще адресират Цел 16 „Насърчаване на мирни и приобщаващи общества за устойчиво развитие, осигуряване на достъп до правосъдие за всички и изграждане на ефективни, отговорни и приобщаващи институции на всички равнища“ от Целите за устойчиво развитие на ООН.
Съгласно т. 2 на решението и приложението към него водещи институции, за разработването на приоритета са администрацията на Министерския съвет и Министерството на правосъдието.
Съгласно т. 4 на решението отделните приоритети се изготвят съгласно образец, приложение към решението.
Съгласно т. 5 на решението след изготвянето на първи проект на детайлизирани отделни приоритети водещите институции провеждат обществени консултации със заинтересовани страни, в т.ч. с Икономическия и социален съвет.
Съгласно т. 6 на решението след провеждането на обществените консултации отделните приоритети се изпращат на Координационния комитет за управление, наблюдение, контрол и отчитане на изпълнението на Националната програма за развитие: България 2020.
След одобряването на Националната програма за реформи България 2030 в цялост ще се пристъпи към разработване на пакет от конкретни мерки, чрез изпълнението на които да бъдат изпълнение заложените в националната програма цели.
Поради тази причина настоящата обществена консултация е насочена основно към предложения от заинтересованите страни на конкретни мерки, които да залегнат в следващия пакет от мерки.
Желаещите да участват с предложения по настоящата консултация могат да го направят чрез следните комуникационни канали:
- Портал за обществени консултации (изисква се регистрация на потребител чрез имейл);
- Електронна поща: is.ivanov@government.bg;
- Системата за сигурно електронно връчване https://edelivery.egov.bg/ (изисква квалифициран електронен подпис или ПИК на НОИ).
- Официална кореспонденция на адрес гр. София, П.К. 1594, бул. „Дондуков“ № 1. Писмата следва да се адресират до дирекция „Модернизация на администрацията“, администрация на Министерския съвет.
Име на координатора на консултацията и контакти: Искрен Иванов, 02/ 940 20 93 is.ivanov@government.bg.
Като приложение на Консултационния документ е съставен онлайн въпросник, който заинтересованите страни са поканени да попълнят.
* Всички получени предложения, независимо по какъв канал са получени, ще бъдат публикувани на Портала за обществени консултации.
** Всички предложения ще бъдат публикувани във вида, в който са получени.
*** Авторите на предложенията ще бъдат видими, след публикуването на предложенията.
Дата на откриване: |
4.8.2020 г. |
Целева група: |
Всички заинтересовани |
Сфера на действие: |
Държавна администрация |
Дата на приключване: |
13.9.2020 г. |