Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 2 от 19 септември 2019 г. за приемане на фармако-терапевтично ръководство за лечение на алергичните болести, (обн. в ДВ, брой 78 от 2019 г.)
Проектът на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 2 от 19 септември 2019 г. за приемане на фармако-терапевтично ръководство за лечение на алергичните болести, (обн. в ДВ, брой 78 от 2019 г.) е изготвен на основание чл. 259, ал. 1, т. 4 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина
Медицинската специалност „Клинична алергология“ обхваща познанията, техническите умения и преценки, необходими за адекватна диагностика и лечение на всички пациенти с алергични заболявания. Алергичните болести са мултиорганни заболявания, характеризиращи се с генерализирана свръхчувствителност и обхващат различни органи и системи. Клиничната алергология е наука, която изучава етиологията, патогенезата, клиничната изява на алергичните реакции и болести и разработва методи за тяхната диагноза, лечение и профилактика.
Причините за разработване на проекта на наредба за допълнение на Наредба № 2 от 2019 г. за приемане на фармако-терапевтично ръководство за лечение на алергичните болести са свързани с необходимостта от допълване на лекарствената терапия на алергичните заболявания:
- в т. 4.1.8. Бронходилататори, като се добави алтернатива на С1 инхибиторния концентрат - Icatiband acetate;
- в т. 4.4. Лекарствени продукти, които са важни за ограничена група пациенти, неподдаващи се на стандартна терапия и условия за предписването им - прилагането на биологичните терапии: за ограничена група пациенти с: астма тип 2 е добавен INN Dupilomab; при пациентите с тежко протичащ наследствен ангиоедем - INN Lanadelumab.
С проекта на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 2 от 2019 г. за приемане на фармако-терапевтично ръководство за лечение на алергичните болести се цели да се създаде правна регламентация на терапевтичния подход при лечение на пациентите с алергични заболявания, както и на критериите за оценка на ефективността на прилаганата терапия.
В резултат на прилагането на изискванията на настоящия нормативен акт ще се постигне също така осигуряване на висококвалифицирана ранна оценка, адекватна специфична лекарствена терапия и проследяване на болните с аларгични заболявания, включени в обхвата на лечение по медицинската специалност „Клинична алергология“.
Адрес за изпращане на становища и предложения: antonia.toncheva@ncpr.bg
Дата на откриване: |
16.10.2020 г. |
Целева група: |
Всички заинтересовани |
Сфера на действие: |
Здравеопазване |
Дата на приключване: |
16.11.2020 г. |