Обществени консултации

Проект на Наредба за отмяна на Наредба № 1 за условията, при които министерствата, другите ведомства и организациите могат да експлоатират малък брой автобуси (обн. ДВ, бр. 16 от 26.02.1982 г.)

Наредба № 1 за условията, при които министерствата, другите ведомства и организациите могат да експлоатират малък брой автобуси (обн. ДВ, бр. 16 от 26.02.1982 г.) е издадена от министъра на транспорта и министъра на вътрешните работи на основание § 3 във връзка с чл. 39 от Закона за движението по пътищата от 1973 г. и точка 2, буква „б“ от Разпореждане № 69 на Бюрото на Министерския съвет от 1980 г. за подобряване организацията и сигурността на автобусните превози и повишаване безопасността на движението. Законът за движението по пътищата от 1973 г. е отменен с § 9 от преходни и заключителни разпоредби на Закона за движението по пътищата от 1999 г. - обн., ДВ, бр. 20 от 05.03.1999 г., в сила от 01.09.1999 г. Правното основание за издаването на този подзаконов нормативен акт е отменено и в действащия Закон за движението по пътищата от 1999 г. не е предвидено правно основание за издаване на подзаконов нормативен акт с подобен предметен обхват. Няма необходимост от издаване на нов акт. Съгласно чл. 11, ал. 3 от Закона за нормативните актове, нормативните актове се отменят, изменят или допълват с изрична разпоредба на новия, изменящия или допълващия акт, поради което Наредба № 1 следва да бъде изрично отменена. Като резултат от предложената отмяна се очаква да се постигне съответствие със съществуващата нормативна уредба.


Дата на откриване: 25.10.2023 г.
Целева група: Всички заинтересовани
Сфера на действие: Правосъдие и вътрешни работи
Дата на приключване: 24.11.2023 г.
Коментари
Коментари
Добави коментар
 
28 октомври 2023 г. 14:44:15 ч.
Цветан27

Трябва да се извърши оценка на разходите по прилагане и да се посочат източници на финансиране

Здравейте,

В мотивите към Наредбата се казва "За прилагането на новата уредба няма да бъдат необходими допълнителни финансови средства. Не се натоварват с разходи и задължените да прилагат наредбата органи и лица, както и засяганите от наредбата лица."

Това твърдение е очевидно невярно. С новите текстове се предвижда ежедневна употреба на деутерирани сертифицирани стандарти от всички описани вещества за които се въвежда количествен анализ. Тези стандарти са изключително скъпи. Опаковка от 10 мг деутериран морфин струва около 5 хиляди лв без ДДС. Използваните за калибриране и ежедневни проверки разтвори са изключително разредени - 1-100 нг/мл. Такива разтвори не могат да се съхраняват поради неизбежната адсорбция в стените на съда. Следователно работнит разтвори следва да се приготвят ежедневно и в края на деня остатъка да се изхвърля.

Само този разход може да надхвърли 100 хил. лв. на година и е абсурдно да се твърди, че това е сума която не е необходимо да се залага в бюджета на съответните ведомства и респективно в републиканския бюджет. Предвид факта, че се въвежда количествено определяне на 10 вещества сумата за действащите лаборатории ще е няколко стотин хиляди лева за година. Новия чл. 29 ал. 2 дава само възможност за финансиране от Фонда за безопасност на движението, но не въвежда задължение. Още повече, че плана за дейностите финансирани от Фонда за 2024 г. би следвало вече да е одобрен.

28 октомври 2023 г. 15:29:05 ч.
Цветан27

Количествен анализ на някои наркотични вещества

Здравейте,

Въвеждането на количествени прагове за няколко наркотични вещества и то в Наредбата е неправилно. Това е въпрос на държавна политика, а тя следва да се дефинира на ниво закон, а не в подзаконов акт.

Като аналогия нека да разгледаме как е уреден въпроса с алкохола.

Предвид факта, че са известни процеси протичащи в човешкия организъм водещи до образуване на етанол страните приели "нулева толерантност" въвеждат граница от 0,2 промила.

В редица държави, сред които и България, са въвели 0,5. Образно казано това е политика "може да се чукнеш преди каране, но не изпивай чашата".

В други държави границата е 0,8 (напр. Великобритания). Пак образно казано това е политика "като се чукнеш може да си допиеш чашата".

Да се върнем на наркотичните вещества. В големите европейски държави (напр. Германия) има аналитични прагове на много вещества. Това се определя и от огромните им финансови и технически възможности. В малки държави (напр. Ирландия) има прагове за малко вещества. При това те са за вещества използвани в разрешени лекарствени средства.

При провежданите през последната година дискусии в обществото се наблягаше именно на такива вещества. Като се набягаше, че препарати продавани без рецепта съдържат Кодеин.

Какво се предлага в Наредбата? Всички вещества за които се предвижда количествен анализ са в списък 1 - т.е те са ЗАБРАНЕНИ за употреба в медицината. Единственото изключение е морфина, но едва ли някой допуска че е нормално човек намиращ се в състояние налагащо прилагането на морфин да управлява МПС.

Остава впечатлението, че целта на въвеждането на прагове е да се даде възможност да се управлява МПС след скорошна употреба на забранени вещества. Обръщам внимани, че се дискутират концентрации в кръвта. Първо в кръвта наркотични вещества не се задържат с дни. Второ щом са в кръвта човек определено е под тяхно влиние. След като в законите не е предвидена количествена оценка, следва, че за разлика от алкохола, по отношение на наркотичните вещества страната провежда политика на "нулева толерантност". За наркотични вещества това съответства на нулева концентрация или не се открива.

Възможно е в даден момент държавата да промени своята политика по даден въпрос. В т.ч. и относно управлението на МПС под влияние на наркотични вещества. Това обаче следва да се извърши на законодателно ниво, а не в подзаконов акт.

28 октомври 2023 г. 15:34:45 ч.
Цветан27

Допълнение

В редложения проект изобщо не се разглеждат вещества от списъци 2 и 3 на наркотичните вещества. (с изключение на вече споменатото - морфин). Ако се върнем на Кодеина регистрирането му в пробата, без значение от количеството, води до санкциониране. Нищо, че се съдържа в препарати продавани без рецепта (отделен въпрос е доколко нормалната употреба на такива продукти би довела до детектируеми концентрации). Но за многократно по-силния и напълно забранен хероин се предлага толерантност.

20 ноември 2023 г. 14:37:37 ч.
Цветан27

Допуснал съм грешка

Здравейте,

Моля предишните ми коментари да не се разглеждат. Те са предназначени за проект на друга Наредба, но поради мое недоглеждане съм ги публикувал тук.