Условия за кандидатстване и за изпълнение на инвестиции от крайни получатели по процедура за подбор за предоставяне на безвъзмездни средства BG-RRP-4.0034 "Национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници" (RES
Министерството на енергетиката обявява за обществено обсъждане условия за кандидатстване и за изпълнение на инвестиции от крайни получатели по процедура за подбор за предоставяне на безвъзмездни средства BG-RRP-4.0034 "Национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници" (RESTORE).
Процедурата е за изпълнение на Инвестиция 8 "Национална инфраструктура за съхранение на електрическа енергия от възобновяеми източници (RESTORE)" (C4.I8) от НПВУ.
Основната цел на инвестицията е да се даде възможност за значително увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници (вятърна и слънчева) в енергийния микс и да се гарантира сигурността, стабилността и готовността на българската електроенергийна система. Инвестицията се състои в подкрепа за изграждане и въвеждане в експлоатация на национална инфраструктура от съоръжения за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници с поне 3000 MWh използваем енергиен капацитет на равнището на електропреносната мрежа. Съоръженията за съхранение ще бъдат разпределени на територията на България и присъединени към електропреносната мрежа на ЕСО ЕАД. Изпълнението се осъществява чрез открити и конкурентни тръжни процедури въз основа на ясни, прозрачни и недискриминационни критерии за подбор на предложенията. Тя също така ще допринесе за изграждането на интелигентни мрежи, като гарантира висока степен на балансиране и управление на претоварването на мрежите, което е необходимо за интегриране на електроенергията, произведена от възобновяеми енергийни източници.
Очакваният ефект е успешното интегриране в мрежата на съоръжения за съхранение на електрическа енергия на ниво електропреносна мрежа с поне 3 000 MWh, което ще подкрепи съществуващите и нови производствени мощности без да се застраши сигурността и стабилността на електроенергийната система, като по този начин се допринесе за увеличаване на дела на електроенергия от възобновяеми енергийни източници и декарбонизация на сектора.
Проектите по процедурата ще са съобразени с изискванията на принципа за "ненанасяне на значителни вреди" върху околната среда.
Общият размер на безвъзмездното финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост за Инвестиция 8 "Национална инфраструктура за съхранение на електрическа енергия от възобновяеми източници (RESTORE)" (C4.I8) е 1 179 365 490 лева, като в частност безвъзмездното финансиране по настоящата Процедура е в размер на 1 153 939 700 лева.
Минималният и максималният размер на заявеното безвъзмездно финансиране по всяко индивидуално предложение на даден кандидат за проектно предложение за изпълнение на инвестиция по процедурата са, както следва:
• Минимален размер на финансиране за предложение – няма;
• Максимален размер на финансиране за едно предложение за едно предприятие – 148 643 080 лева.
Максималният интензитет на безвъзмездното финансиране за кандидата е определен в съответствие с раздел 2.5.1, точка 77, буква и), подточка (i) от Временна рамка за мерки за държавна помощ при кризи и преход в подкрепа на икономиката след агресията на Русия срещу Украйна (2023/C 101/03 и последващите й изменения) и е в размер до или равен на 50 % от допустимите разходи, но не повече от 371 607,70 лева (без ДДС) за 1 MWh използваем енергиен капацитет на изградените и въведени в експлоатация съоръжения за съхранение на електрическа енергия.
Пакета с документи е публикуван в Информационната система за Механизма (ИСМ) - Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020), раздел „Национален план за възстановяване и устойчивост“, на следния интернет адрес:
https://eumis2020.government.bg/bg/s/800c457d-e8be-4421-8ed9-9e78d0a75c39/Procedure/InfoPublicDiscussion/5ec491ab-50e7-4bf7-9757-2290e3ef33f3
Общественото обсъждане е с краен срок 25.07.2024г.
Предложения се подават само чрез Информационната система за Механизма (ИСМ) - Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020), раздел „Национален план за възстановяване и устойчивост“.
Дата на откриване: |
25.6.2024 г. |
Целева група: |
Всички заинтересовани |
Сфера на действие: |
Енергетика |
Дата на приключване: |
25.7.2024 г. |