Обществени консултации

Проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Устройствен правилник на ИА НФЦ

След направен подробен анализ на действащия Устройствен правилник на ИА НФЦ се констатира, че съществуващата структура не е оптимизирана  и не може да обезпечи ефективно провеждане на всички предвидени със Закона за филмовата индустрия (ЗФИ) и Правилника за прилагане на Закона за филмовата индустрия (ППЗФИ) процедури по администриране на схеми за държавна помощ.

Действащият устройствен правилник е приет с Постановление № 97 от 13.05.2004 г. на Министерския съвет, (Обн., ДВ, бр. 42 от 21.05.2004 г.), с последвали през годините множество изменения и допълнения, с оглед динамично променящата се уредба в областта на филмовата индустрия и държавните помощи.

По-значителни промени в Устройствения правилник на ИА НФЦ са извършени през 2012 г. и през 2018 г., като през 2012 г. е отменена съществуващата до тогава структура, при която администрацията е била организирана в две дирекции от общата и специализираната администрация. С измененията от 2012 г. са отменени изцяло три членове от глава втора от правилника – чл. 11, чл. 12 и чл. 13, като по този начин към момента голяма част от разпоредбите на правилника, действали в периода 2004-2018 г. са отменени. Значителна част от правната уредба на правилника е отменена през 2018 г., когато глава трета „Консултативно-експертни органи“, включваща членове от 14 до 19 вкл., са отменени, поради приемането на изцяло нов акт по прилагане на Закона за филмовата индустрия – Правилник за прилагане на Закона за филмовата индустрия. Същевременно, въпреки отмяната на чл. 16 от правилника, през 2018 г., не са изрично отменени приложенията към чл. 16 – Приложения № 2, № 3 и № 4.

Вследствие на по-значими измененията и допълненията в Закона за филмовата индустрия в периода 2018-2021 г., (Обн. ДВ, бр. 98 от 2018 г. и Обн. ДВ бр. 18 от 02.03.2021 г.), за Агенцията са въведени нови дейности и функции, които не са намерили отражение в устройствения правилник.

С приемането на ППЗФИ през 2018 г. и последвалите  след това изменения и допълнения в него (Обн. - ДВ, бр. 67 от 2021 г.) се определят правилата, условията и сроковете на действие на схемите за държавна помощ за производство на филми и сериали, за възстановяване на разходи, за разпространение на филми, за фестивали, културни прояви и показ на филми, съобразно правилата и условията на:

  • Регламент (ЕС) № 651/2014 на Комисията от 17 юни 2014 г. за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора (ОВ, L 187/1 от 26 юни 2014 г.) и
    • Регламент (ЕС) 2023/2831 на Комисията от 13 декември 2023 година относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis.

С посочените по-горе изменения и допълнения в закона и в правилника за прилагането му се въвеждат нови правила за съставяне и работа на консултативно-експертните органи, създадени към изпълнителния директор на ИАНФЦ (чл. 8, ал. 1 от ЗФИ) и към министъра на културата (Националният съвет за кино), като всички промени са свързани с експертно осигуряване на нови функции и дейности.

В част от съществуващите и във всички новосъздадени комисии се включват служители на ИА НФЦ, с определена професионална компетентност. Такива са Националните художествени комисии. Новосъздадените комисии са за оценка на проекти за фестивали и културни прояви, за възстановяване на разходи, за производство на сериали и  Приемателната комисия.  


Дата на откриване: 4.10.2024 г.
Целева група: Всички заинтересовани
Сфера на действие: Култура
Дата на приключване: 4.11.2024 г.
Коментари
Коментари
Добави коментар
 
01 ноември 2024 г. 23:03:05 ч.
Rado

Предложение за Нова допълнителна щатна бройка

Предложение:

Общия състав да се увеличи с едн длъжност и да стане 18 щатни бройки

Новата щатна бройка да е с име специалист АВ/ИТ поддръжка и със следните дейности.

Поддържане на хардуера и софтуера на НФЦ

Поддръжка на (бъдещата) система за съхранение на филмите на НФЦ и контрол от Техническата комисия.

Съдействие при внедряването на ИСУН за кандидатстване на проекти за финансиране.

РАбота (обслужване) на (бъдеща) цифрова кинозала на НФЦ

Съдействие при АВ технически и компютърни въпроси при организираните от НФЦ национални фестивали Златна роза и Златен ритон

Съдействие на техническа комисия при изпълнението на задачите ѝ.

Осигурява компютърната защита и сигурност на компютрните и софтуерни системи на НФЦ

Професионална връзка с външни технически служби(фирми/лица) при организиране на събития/фестивали от НФЦ. (аудио/видео/кинопрожекция)

ТЕхническо осигуряване на предаването на живо в интернет при различните  съития (фестивали, конкурси, обсъждания и други публични прояви на НФЦ) 

Други свързани с аудиовизуални или компютърни дейности при изпълнението на задачите на НФЦ

Необходимите качества са :

Завършено висше инженерно (магистър) (свързано с компютри и/или аудиовизуални, радио/телевизия системи) или инженерно-художествено (магистър) образование (оператор, монтажист, мултимедийни системи и подобни) .Може и друго завършено висше образование (магистър),но при доказване на поне 5 г. опит с горепосочените системи,членство в професионална организация свързано с компютри или аудиовизуална техника, научна или научнообразователна титла в тези области. Опита с работа в динамична среда и с постоянни промени на текуюите задачи (а не постоянно изпълнение на една задача). Работа в колектив и с външни партньори на НФЦ. Знаене на английски и поне още един разпространен език.

 

Мотиви за предложението:

Наблюденията върху работата на НФЦ показват, че остро се чувства липсата на ТОЧНО такъв човек с такива качества и специалности. РАботата на НФЦ подлежи на по нататъно дигитализиране , трябва да се подчинява на все по сложните изисквания за е-взаимодействие с други институции и с граждани, системите за управление трябва да се ъпдейтват, трябва да се осигури съответсвие с някои задължителни вече за държавните органи директиви за киберсигурност и сигурност на информацията. ФЕстивалите и събитията на НФЦ стават все по технологични, има остра необходимост от специализирана система за съхранение на филмите предавани от бенефициентите на пари от НФЦ, система за качествен контрол от ТЕхническата комисия, система за обучение на кадри вкл.технически предвидени както в ЗФИ , така и в задълженията на НФЦ по този устройствен правилник,предвидената референтна кинозала (и същевременно зала за събития на НФЦ) обусляват задължителното наличие на високоспециализиран, запознат със съвременните аудиовидеокино технологии, но и с компютърните, софтуерни и защитни технологии специалист.

Смятам, че заплатата на този специалист трябва да е в горната позволена граница за да можеда се привлече човек, който ще може да движи всички тези разнородни дейности така както се полага на институция от ранга на НФЦ.

Ако съвсем няма бюджет, може да е на 4 часов работен ден, но според мен е абсолютно задължително.

Надявам се внимателно да размислите за предложението и да бъде прието.

С уважение

РАдослав МАрков