Обществени консултации

КРС откри процедура за обществено обсъждане на проект на Решение за изменение и допълнение на Правила за свободно използване на радиочестотния спектър

Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) откри процедура за обществено обсъждане на проект на Решение за изменение и допълнение на Правила за свободно използване на радиочестотния спектър.

През 2024 г. Европейската комисия (ЕК) прие Решение за изпълнение (ЕС) 2024/1467 от 27 май 2024 година за изменение на Решение за изпълнение (ЕС) 2019/785 за хармонизиране на радиочестотния спектър за оборудване, използващо свръхшироколентова технология в Съюза.

Целта на Решение 2024/1467/ЕС е да подпомогне цялостната хармонизация на регулаторната рамка за свръхшироколентова технология (UWB) и да се даде възможност за новаторски решения в областта на тази технология.

Създават се допълнителни условия за използване на радиочестотната лента 6-8.5 GHz за неподвижно използване на открито за приложения за проследяване на местоположението, общи приложения за превозни средства и приложения за използване само на закрито с по-висока мощност.

Решение 2024/1467/ЕС предвижда намаляване на регулаторните гранични стойности и определя техники за намаляване на смущенията, които да осигуряват ефикасно използване на радиочестотния спектър, като същевременно да гарантират съвместното съществуване с други потребители на радиочестотния спектър. За намаляване на смущенията се разрешава използването на алтернативни техники.

Като държава членка на Европейския съюз, България е длъжна да приложи Решение за изпълнение 2024/1467/ЕС в българското законодателство, разпоредбите на което следва да бъдат въведени в Правилата във възможно най-кратък срок и не по-късно от шест месеца след уведомяването за настоящото решение (в срок до 30 ноември 2024 г.).

КРС очаква становищата на заинтересованите лица на адрес: гр. София 1000, ул. „Гурко” № 6, Комисия за регулиране на съобщенията и на e-mail адрес: info@crc.bg.


Дата на откриване: 14.10.2024 г.
Целева група: Всички заинтересовани
Сфера на действие: Държавна администрация
Дата на приключване: 14.11.2024 г.
Коментари
Коментари
Добави коментар
 
01 ноември 2024 г. 14:07:22 ч.
Iliya Hristozov

Нека да използваме традиционната за българския език десетична запетая, а не десетична точка

В така предложения проект, при изписването на стойностите на честотите, предимно се използва десетичната точка, но има и някои изключения, където се използва десетичната запетая, като например:

6< f ≤ 8,5GHz“  на стр. 18 и

6< f ≤ 8,5GHz“  на стр. 22,

но може да има и други, не претендирам за изчерпателност.

До 2012 г. в България се е използвала само десетичната запетая при изписването на десетичните дроби. След това се приема, че и двата знака (десетична запетая и десетична точка) могат да се употребяват в българските текстове, но при условие, че в един и същи текст трябва да се употребява или само десетична точка или само десетична запетая.

Следователно, в така предложения проект на решение на КРС се използват и двата знака, което е нарушение на горното правило.

Предлагам навсякъде в текста на този проект да се използва десетичната запетая, защото тя е била и е традиционно използвана в българския език. Нека да си пазим българските традиции в нашия език.

 

Освен това, предлагам да се използва тази възможност за изменение и допълнение на „Правила за свободно използване на радиочестотния спектър“ и да се замени десетичната точка с десетична запетая навсякъде в самите Правила.

Предлагам това да стане с един нов параграф в проекта на това решение на КРС, примерно със следния текст:

„Навсякъде в Правила за свободно използване на радиочестотния спектър десетичната точка се заменя с десетична запетая.“

 

01 ноември 2024 г. 14:10:33 ч.
Iliya Hristozov

Поправяне на технически грешки в проекта

1. Предложение за изменение на § 1, т. 1 от проекта

Мотиви: В § 1, т. 1 от проекта има погрешно изписване на „член 12“ вместо „член 4, т. 12“ и накрая завършва с точка (.) вместо с точка и запетая (;). Освен това, предлагам да се прецени дали посоченото в края на тази разпоредба „Приложение 1.12“ не е всъщност „Приложение 2.12“, както е посочено в § 3 от проекта и съответно да се промени номера на приложението в § 1, т. 1 от проекта.

Във връзка с гореизложеното, предлагам § 1, т. 1 от проекта да се измени във вида:

„§ 1. 1. В Раздел II „Условия за използване на радиочестотния спектър и технически параметри“, член 4, т. 12 се изменя по следния начин:

12. устройства, използващи свръхшироколентова технология (UWB) – оборудване, включващо като неразделна част или като принадлежност, технология за радиовръзка на близки разстояния, свързана с целенасочено генериране и предаване на радиочестотна енергия, разпределяща се в радиочестотна лента, по-широка от 50 MHz, която може да се застъпва с няколко радиочестотни ленти, определени за радиослужбите; UWB устройствата могат да се използват на закрито или ако се използват на открито, не трябва да са прикрепени към неподвижна инсталация, неподвижна инфраструктура или неподвижна външна антена. UWB устройствата могат да се използват в моторни и железопътни превозни средства или могат да бъдат прикрепени към неподвижна инсталация или неподвижна инфраструктура, или да се използват с неподвижна външна антена, при спазване на условията в Приложение 2.12;“.“

 

2. Да се премахнат ненужните минуси (тирета) в проекта

На някои места в проекта, вероятно поради техническа грешка има изписани ненужни минуси (тирета). Такива места са например:

4.8< f ≤-6.0 GHz на стр. 13;

1.73< f ≤-2.20 GHz на стр. 26;

3.4< f ≤-3.8 GHz на стр. 29;

5.35-< f ≤5.6 GHz  на стр. 30;

2.69< f ≤-2.70 GHz на 34,

но може да има и други, не претендирам за изчерпателност.

Предлагам тези ненужни минуси (тирета) да се заличат от текста на проекта.

 

3. Предложение за изменение на § 1, т. 2 от проекта

Мотиви: В така написаната разпоредба на § 1, т. 2 от проекта:

„2. § 2 от Допълнителните разпоредби се създава се нова точка т. 25 със следния текст:…“

в началото липсва предлогът В, а в самата разпоредба се повтаря ненужно два пъти думата „се“.

Предлагам § 1, т. 2 от проекта да се измени във вида:

„2. В § 2 от Допълнителните разпоредби се създава нова точка т. 25 със следния текст:…“