Обществени консултации

Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 2 от 07.07.2020 г за формата и съдържанието на годишните доклади за дейността на одитните комитети в предприятията от обществен интерес

<p>&lt;div&gt;Причините за изготвяне на проекта на горепосочената наредба са свързани с изискването да се предприемат необходимите действия за постигане на съответствие измененията и допълненията в Закона за независимия финансов одит и изразяването на сигурност по устойчивостта (ЗНФОИСУ), които са наложени от транспониране в националното законодателство на изискванията на Директива (ЕС) 2022/2464 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2022 година за изменение на Регламент (ЕС) № 537/2014, Директива 2004/109/ЕО, Директива 2006/43/ЕО и Директива 2013/34/ЕС, по отношение на отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта.&lt;/div&gt;&lt;div&gt;С горепосочените промени се въвежда изискването за извършване на задължителни по закон ангажименти за изразяване на сигурност по устойчивостта. Тези ангажименти могат да бъдат изпълнявани регистрирани одитори, притежаващи изключителното право за това съгласно чл. 29 ЗНФОИСУ.&lt;/div&gt;&lt;div&gt;С промените по чл. 20 ЗНФОИСУ се въвеждат допълнителни изисквания, свързани с формата и съдържанието на годишните доклади за дейността на одитните комитети на предприятията от обществен интерес.&lt;/div&gt;&lt;div&gt;С оглед на горепосоченото произтича необходимостта за допълване на нормите, регламентиращи конкретните изисквания във връзка с подаване на годишните доклади за дейността на одитните комитети на предприятията от обществен интерес и съставянето и поддържането на регистър за подадените годишни доклади в Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори чрез съответните изменения и допълнения на Наредба № 2 от 07.07.2020 г. за условията и реда за съставяне и поддържане на регистъра на регистрираните одитори.&lt;/div&gt;</p>


Дата на откриване: 23.10.2024 г.
Целева група: Всички заинтересовани
Сфера на действие: Финанси и данъчна политика
Дата на приключване: 25.11.2024 г.
Коментари
Коментари
Добави коментар
 
25 ноември 2024 г. 17:35:40 ч.
KK

Коментар

По § 2, § 3 и § 7 от проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 2 от 7.07.2020 г. за формата и съдържанието на годишните доклади за дейността на одитните комитети на предприятията от обществен интерес

Чл. 108, ал. 1, т. 9 от Закона за независимия финансов одит и изразяването на сигурност по устойчивостта (ЗНФОИСУ) предвижда, че годишните доклади за дейността на одитните комитети на предприятията от обществен интерес се изготвят „по форма и със съдържание съгласно приета от Комисията наредба“. Посочената разпоредба, при спазване изискванията на чл. 42 от Указ № 883 от 24.04.1974 г. за прилагане на Закона за нормативните актове (Указ № 883), овластява и възлага на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори (КПНРО) да създаде уредбата на формата и съдържанието на годишните доклади, но именно с наредба като подзаконов нормативен акт по прилагане на ЗНФОИСУ, кореспондиращ и на всички изисквания на нормативната уредба към акт от този ранг и с посоченото предназначение.

Съгласно чл. 44, ал. 1 от Указ № 883, актът по прилагане на закон следва да уреди изчерпателно материята, до която се отнася.

Изложеното означава, че Наредба № 2 следва изчерпателно да уреди изискванията към формата и съдържанието на годишните доклади за дейността на одитните комитети. Последното бе предшестващо постигнато с разпоредбите на чл. 3, чл. 4, чл. 5, ал. 1 и Приложение № 1 към Наредба № 2.

Понастоящем, обаче, с предвидените с проекта на НИД на Наредба № 2 изменения в чл. 4 и чл. 5, ал. 1 от Наредба № 2 (с § 2 и § 3 от проекта на НИД на Наредба № 2) и отпадане на Приложение № 1 (съгл. § 7 от проекта на НИД на Наредба № 2), напълно се отстранява същината на уредбата на съдържанието на годишните доклади за дейността на одитните комитети, оставяйки единствено общото повторение на ЗНФОИСУ, изброяващо правомощията на одитните комитети като „области“, по които те ще са задължени да докладват чрез „подаване на съответната информация“ (съгл. предложените изменения с § 3 от проекта на НИД на Наредба № 2) и прилагане на „документи, удостоверяващи определени факти и обстоятелства“ (съгл. предложеното допълнение на § 2, т. 2 от проекта на НИД на Наредба № 2). Последните са бланкетни формулировки, без допълнителни пояснения. Изложеното напълно би изпразнило Наредба № 2 от нормативноизискуемото й съгласно чл. 109, ал. 1, т. 9 ЗНФОИСУ съдържание, с което би оставило празнота в подзаконовата нормативна уредба по тази материя, в явно противоречие както с делегацията на чл. 109, ал. 1, т. 9 ЗНФОИСУ, така и с общите принципи на нормотворчеството, залегнали като изрично изискване в чл. 44, ал. 1 от Указ № 883. Последното не би могло да се приеме за законосъобразно.

 

Нещо повече, посочената празнота ще бъде запълнена чрез онлайн формуляра в електронната платформа по чл. 5, ал. 1 от Наредба № 2, който ще съдържа не само конкретни въпроси/раздели/теми, т.е. ще определи извън подзаконовия нормативен акт тази „съответна информация“ по смисъла на § 3 от проекта на НИД, но и ще надгради подзаконовата нормативна уредба, дефинирайки какви документи следва да бъдат приложени към докладите и определяйки тези „факти и обстоятелства“, за които бланкетно загатва § 2, т. 2 от проекта на НИД. Следва да се подчертае, че липсата на нормативна опора на такъв онлайн формуляр за докладване в електронната платформа по чл. 5, ал. 1 от Наредба № 2 с основание би поставило въпроса за нейната легитимност, т.к. със съдържанието на този онлайн формуляр на практика ще се поставят изисквания към съдържанието на годишните доклади, неуредени в подзаконов нормативен акт с ранг на наредба, каквото е изискването на чл. 108, ал. 1, т. 9 ЗНФОИСУ, т.е. при незаконосъобразно упражняване на законовата делегация.

 

С оглед изложеното, следва да се предпочете разбирането, че Наредба № 2, както прецизно бе сторено предшестващо, следва да урежда съдържанието на годишните доклади на одитните комитети по чл. 108, ал. 1, т. 9 ЗНФОИСУ с конкретни, ясни и изчерпателни разпоредби (според изискването на чл. 44, ал. 1 от Указ № 883), без бланкетни формулировки, оставящи неуредени въпроси, които впоследствие да бъде уредени с онлайн съдържание, некореспондиращо на белезите на подзаконовия нормативен акт, изискуем от 108, ал. 1, т. 9 ЗНФОИСУ.