Обществени консултации

Втори доброволен национален преглед на изпълнението на Целите на ООН за устойчиво развитие в Република България

 

През септември 2015 г. Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) приема Програмата за устойчиво развитие за периода до 2030 г. „Да преобразим света“, която включва 17 Цели за устойчиво развитие (ЦУР, Целите) и 169 подцели към тях. Програмата представлява ангажимент за изкореняване на бедността и постигане на устойчив свят до 2030 г. и след това, който поставя благосъстоянието на хората и здравето на планетата в основата си.

В Програмата на ООН до 2030 г. се предвиждат последващи действия и доброволен преглед на изпълнението на Целите на национално, регионално и глобално равнище. Целта на прегледите е да проследи напредъка по отношение на постигането на отделните цели и подцели и да постави на дневен ред важни въпроси по всички направления на устойчивото развитие. България до момента е извършила и представила само един Доброволен национален преглед на изпълнението на ЦУР през 2020 г.

С Постановление № 52 от 10 април 2023 г. Министерският съвет създаде механизъм за организация и координация на наблюдението и отчитането на изпълнението на ЦУР, като са определени водещи и партниращи институции по всяка Цел. Създадена е Постоянна работна група към Съвета за развитие, включваща представители на експертно ниво на водещите и партниращите институции по всяка цел, както и представители на Националния статистически институт (НСИ). С Решение № 613 на Министерския съвет от 2023 г. е приет Национален списък с показатели за наблюдение и отчитане на постигнатия напредък в изпълнението на ЦУР.

През м. март 2024 г. България стартира процес на подготовка на втори Доброволен национален преглед за изпълнението на ЦУР, като с Решение № 156 от 8 март 2024 г. Министерският съвет възложи изготвянето му на Постоянната работна група към Съвета за развитие. В изпълнение на посоченото Решение, е подготвен настоящият проект на Прегледа. Той следва да бъде представен на Политическия форум на високо равнище по устойчивото развитие, който ООН ще проведе през м. юли 2025 г.

При изготвянето на Прегледа са взети предвид насоките, дадени от Генералния секретар на ООН, като специално внимание е обърнато и на препоръките, включени в Наръчника, изготвен от службите на ООН, който дава практически насоки относно изготвянето и представянето на доброволните прегледи.

Основен фокус в Прегледа е поставен върху анализ на напредъка по постигането на показателите от Националния списък за всяка Цел, споделянето на опит и добри практики, научените уроци, които да помогнат за ускоряване на напредъка на страната. Чрез направения анализ на текущото състояние на изпълнението на ЦУР на национално ниво се открояват постигнатите резултати, идентифицират се предизвикателствата и се определят областите, в които са необходими допълнителни усилия, което ще подпомогне процеса на формулиране на национални стратегии и политики за устойчиво развитие. Извършен е и сравнителен анализ на представянето на страната спрямо тенденциите в ЕС.

В съответствие с параграф 74 от Дневен ред 2030 г., прегледът трябва да бъде основан на принципите на откритост, приобщаване и прозрачност за всички. В тази връзка, в процеса по изготвянето му е потърсен принос не само от структурите на държавната администрация, а от всички заинтересовани страни, в т.ч. академичните среди, бизнеса и браншовите организации, синдикалните организации, представителите на гражданското общество и неправителствения сектор, и т.н. За целта са организирани редица събития за представяне на отделните компоненти от прегледа и за осигуряване на активно участие и обратна връзка от всички ключови заинтересовани страни.

С подкрепата на Националното сдружение на общините в Република България, политиките за устойчиво развитие са разгледани и през погледа на местната власт, като се представят добри практики и препоръки. Специално внимание в доклада е обърнато и на младежите, като са отразени и техните виждания за постиженията и предизвикателствата в изпълнението на ЦУР.


Дата на откриване: 2.1.2025 г.
Целева група: Всички заинтересовани
Сфера на действие: Междусекторни политики
Дата на приключване: 2.2.2025 г.
Коментари
Добави коментар
 
02 януари 2025 г. 22:01:13 ч.
ibb

Предложение на Института за Стратегически Проекти

Предлагаме Проект, който ще изпълни всички Цели на ООН.

Проектът "БГ-Развитие" (БГР)- bg-razvitie.alle.bg стартира през 2026 г. в ИЗ-Божурище, съвместно с партньори от САЩ и Италия, предлагайки многокоратно увеличение на БВП на България, минимална нетна заплата от 2500 евро, мин.пенсия 1000 евро, базов доход 800 евро на човек, скок на раждаемостта над 100%, връщане на всички емигранти, заселване на няколко милиона образовани чужденци и ликвидиране до нула на демографската криза, изграждане на съвършено нова, ултрамодерна, Зелена Икономика и Инфраструктура, и нареждане на България в челната десетка на най-богатите и успешни страни в света, в рамките на десетина години.

Проектът БГР е базиран на авангардни високи биотехнологииbiomass-en.alle.bg , с гигантски пазарен ефект, който проект ще бъде финансиран изцяло, неограничено, извънбюджетно, извънбанково, извъневрофондово и грантово по линия на Монетарния Механизъм "Зелен Трилионен Фонд"green-trillion.alle.bg .