Обществени консултации

Проект на Инструкция за реда и организацията за осъществяване на патрулно-постовата дейност в Министерството на вътрешните работи

Във връзка с правоприлагането на Инструкция № 8121з-929/02.12.2014 г. за патрулно-постова дейност (Обн. ДВ. бр.102 от 2014г..), възникна необходимост от нейното актуализиране. Предвид, че промените, които се предлагат са многобройни е предложен изцяло нов проект на Инструкция. Изготвения проект на нова Инструкция за патрулно-постовата дейност на МВР създава нов ред и организация на работа за осъществяване на патрулно-постова дейност (ППД), като чрез нея се унифицират дейностите по отношение, на които се прилага ППД, съгласно чл. 14, ал. 2, т. 2-10 от ЗМВР. Дават се точни дефиниции на самостоятелен и смесен наряд, редуцират се видовете наряди, като се премахват по-голяма част от съществуващите в чл. 8 от действащата инструкцията тактически способи за изпълнение на ППД и се предвиждат повече правомощия на началниците на районни управления и дежурните в ОДЦ/ОДЧ по отношение на управление на силите и средствата. Същевременно са запазени действащи към момента и доказали се в практиката ефективни правни норми, свързани с изпълнението на ППД, по отношение провеждане на инструктаж и отвод, организация на работното време и смени на наряда. Премахват се установъчните пунктове, тъй като практиката показва, че тяхната превантивна роля се е изчерпала на този етап. Въвеждат се нови технически средства – бодикамери, таблети и видеорегистратори в дейността на служителите от ППД и се синхронизира, и съобразява с предстоящото въвеждане на Автоматизираната информационна система за нуждите на патрулната дейност на охранителна полиция (АИСПДОП). В изготвения нов проект на инструкция, отчетната документация е съобразена със специфичните дейности осъществявани от други звена изпълняващи патрулно-постова дейност. Изцяло е създадена нова организация свързана с осъществяваните проверки по непосредственото изпълнение на ППД, като се прави ясно разграничение между проверки по график, негласни и осъществен контрол, като се дава възможност за осъществяване на контрол на нарядите изпълняващи ППД посредством АИСПДОП, АИСВОДПК и Системата за локализация и визуализация на мобилни единици в МВР. Основната цел на изготвения проект на инструкция е да се оптимизира, синхронизира и повиши ефективността на изпълняваната патрулно-постова дейност от различните структури в МВР, като се промени организацията и реда за нейното осъществявани с оглед предстоящото въвеждане на нови технически средства и АИС ПДОП. С прилагането на инструкцията се очаква да се подобри организацията за осъществяването на патрулно-постова дейност в Министерството на вътрешните работи и постигане на по-голяма ефективност при изпълнение на задачите от полицейските органи.


Дата на откриване: 19.2.2025 г.
Целева група: Всички заинтересовани
Сфера на действие: Правосъдие и вътрешни работи
Дата на приключване: 21.3.2025 г.
Коментари
Коментари
Добави коментар
 
24 февруари 2025 г. 11:02:44 ч.
Севастократор

ППД

Трябва да се осигури по-голяма почивка на патрулите, особнено на нощната смяна. Не може 12 часа да обикаляш с патрулката без да спираш, просто заспиваш на волана и може да стане инцидент. Но на сутринта ти гледат GPS-a, и ако си спрял за повече от 20 минути те хокат и наказват. Говорим, когато няма сигнали, ако има сигнали то е ясно - работи се и така не ти се доспива дори и смяната минава по-бързо. 

24 февруари 2025 г. 22:25:19 ч.
Севастократор

Сигнали

Да се спре порочната практика с фиктивните сигнали. На места, в провинцията, се разпорежда устно на патрула да си измисля сигнали, като по този начин завишават натовареността и съответното ОДМВР получава по-голяма категория. Например: сигнал от гражданин за запален контейнер на улица... - недействителен; сигнал от лице за паднал клон на пътното платно на улица..... - недействителен; сигнал за паднало лице на тротоара или на пътното платно - недействителен и т.н. Накрая се пишат 10  сигнал за смяна, от които половината са измислени - това е нелепо и смешно. По-добре като няма сигнали да се увеличат проверките на автомобили и лица. 

27 февруари 2025 г. 12:34:29 ч.
dragushin

Средства за контрол

Трябва да бъде включено задължителното използване на боди камери като технически средства за оборудване - това е както надежден метод за защита на служителя при изпълнение на ППД, така и актуално средство за допълване на контрола върху изпълнението на поставените задачи, изрично описани в Чл. 2 и Чл. 3 на инструкцията.

Като допълнение в частта отчестност трябва на месечна основа да бъдат представени от служителите на хартиен носител извадка от използванeтo нa гласови услуги и инстантни месинджъри, базирани на GSM, VoLTE и VoIP стандарти за удостоверяване на реалното времетраене на разговорите по време на ППД. Тъй като служителите разполагат със специализирани технически средства за комуникация със съответните стандарти за сигурност, в справката трябва да се изсква отделянето на проведените личните разговори от служебните такива, макар, че обсъждането на детайли от фактологичната обстановка и поставените задачи не трябва да се осъществяват по открити и незащитени комуникационни канали. Контрола ще се осъществява от независима институционална структура.