Проект на Решение на Министерския съвет за одобряване на национални програми за развитие на образованието
Националните програми за развитие на образованието се изпълняват със средства от държавния бюджет съгласно чл. 280, ал. 3, т. 4 от Закона за предучилищното и училищното образование. Чрез разходите за изпълнението им се реализират национални мерки и дейности, чиито цели не могат да бъдат постигнати в желаната степен, ако се финансират само в рамките на средствата по стандарти за издръжка на дейностите по възпитание и обучение на децата/учениците, подпомагане на равния достъп и подкрепа за личностно развитие, развитие на детските градини, училищата и центровете за подкрепа на личностно развитие.
С проекта на настоящото Решение на МС се предлага през 2025 г. да се изпълняват 24 национални програми, 22 от които са изпълнявани и през 2024 г. с успешна реализация и доказан ефект. Две от предлаганите програми са нови:
- НП „Бъдеще за таланти“ – насочена към подготовка на ново поколение мотивирани и креативни учители, чрез които да се създаде и развие мрежа от национални и регионални школи за обучение на талантливи ученици в областта на математиката, информатиката и природните науки. Целта е най-опитните и добри преподаватели да предават уменията си на по-млади учители и те да продължат тяхната успешна работа в школите, които готвят олимпийците ни;
- „Умения на фокус“, с която се създават възможности за развитие на политики (на ниво детска градина и училище), насочени към систематична подкрепа при развитието на уменията на децата и учениците. Общата цел на програмата е осигуряване на условия за развиване на съвременни умения и надграждане на компетентности, придобити в обучението, в съответствие с предизвикателствата на новите реалности.
С одобряването и изпълнението на националните програми за развитие на образованието през 2025 година се очаква да бъдат подпомогнати основните образователни политики, реализирани от МОН, включително политиките за утвърждаване на приобщаващия характер на образованието; достъпа до образование на всички деца и ученици с фокус към уязвимите групи; утвърждаване на компетентностния подход с промяна от заучаване към функционалност на знанията на учениците, насърчаване на дигитализацията и иновациите в образователния процес; придобиване на ключови компетентности за учене през целия живот.
Дата на откриване: |
5.3.2025 г. |
Целева група: |
Всички заинтересовани |
Сфера на действие: |
Образование |
Дата на приключване: |
4.4.2025 г. |