Проект на ПМС за преобразуване на Институт „Големи данни в полза на интелигентно общество“ в структурата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в Институт „Големи данни в полза на интелигентното общество“ като ....
Проектът се внася по искане на ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ въз основа на решение на Академичния съвет на висшето училище в този смисъл.
С Постановление № 13 от 24 януари 2019 г. и на основание чл. 9, ал. 3, т. 3, буква „а“ от Закона за висшето образование Министерският съвет открива Института „Големи данни в полза на интелигентното общество“ GATE („Института“) като основно звено на Университета с цел развиване на интердисциплинарна научноизследователска и иновационна дейност в областта на големи данни и изкуствен интелект съвместно с правителствени организации, индустрията и предприемачи.
През 2019 г. въз основа на сключено Споразумение за партньорство на Република България за подкрепа от европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014 – 2020 г. Институтът GATE започва да изпълнява проект BG05M2ОP001-1.003 „Допълваща подкрепа за български научни организации, изпълняващи проекти по Рамкова програма Хоризонт 2020, конкурс WIDESPREAD – Teaming, фаза 2“, финансиран на стойност 29 336 467,20 лв. (14 999 497,50 Евро) за периода 01.09.2019 г. – 31.08.2027 г.
Проектът цели създаването на Център за върхови постижения (ЦВП) „Големи данни за интелигентно общество“ (GATE) в България, който да бъде фокусиран върху подобряването на научните постижения и устойчивия растеж на големите данни и изкуствения интелект чрез атрактивна изследователска среда, модерна инфраструктура, подкрепяща отворени иновации и жизнена екосистема, които да подпомогнат изследванията и иновациите, съобразени с потребностите на обществото. Европейската комисия очаква от центровете за върхови постижения, които ще бъдат създадени, да се демонстрира как новоустановеният център/институт ще има пълна автономност при вземането на решения във всяко отношение. В частност, центърът за върхови постижения трябва да има максимална степен на автономност по отношение на вземане на решения във връзка с всички юридически, административни, финансови, оперативни, академични и свързани с личния състав въпроси. Центровете би следвало да бъдат двигатели на промяна в новите страни членки и затова е необходимо те да демонстрират максимална степен на автономност. Допълнително финансовата автономност е продиктувана и от изискването на ЕК за лесно проследяване на целевото разходване на средствата, предназначени изключително и само за цялостното финансово обезпечаване на новосъздадения център/институт.
Дата на откриване: |
24.3.2025 г. |
Целева група: |
Всички заинтересовани |
Сфера на действие: |
Образование |
Дата на приключване: |
23.4.2025 г. |