Правилник за допълнение на Правилник за устройството и дейността на Национален исторически музей – София
Предложението за допълнение на чл. 10, ал. 2 от Правилник за устройството и дейността на Националния исторически музей – София (обн. ДВ. бр. 88 от 8.11.2019 г., изм. и доп. ДВ, бр. 68 от 17.08.2021 г., изм. ДВ. бр. 38 от 20.04.2023 г.) е направено във връзка със създаване на нов специализиран отдел ,,Център за интердисциплинарни изследвания и палеогеномно знание“. Със заповед № РД-27-04/13.03.2025 г. на директора на НИМ, считано от датата на влизане в сила на новия Правилник се изменя щатното разписание на музея, като се откриват 3 бройки за: ръководител на отдела – археолог, антрополог и лаборант специалист.
През годините, в следствие на провежданите археологически проучвания на археологически обекти от Праисторическата, Античната и Средновековната епоха (НАПР ,,Калиакра“, Средновековна крепост ,,Урвич“, Късноантична и средновековна крепост в м. ,,Балък дере“ и др.) в НИМ се е натрупало голямо количество човешки костен материал. Възможността за извършване на интердисциплинарни и палеогеномни изследвания на този материал в музея, ще даде изключително важна информация за съответните исторически периоди. Към момента костния материал се изследва в Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН, което възпрепятства възможността резултатите да бъдат разгледани и обобщени навреме. Подобни центрове за палеогеномно изследване на човешки костен материал има в редица европейски страни, но изпращането на този вид материал в чужбина е свързано с много средства, с които музея не разполага и ще отнема време. Практиката показва, че в националните музеи на Дания и Норвегия има изградени центрове за изследване на откритите човешки кости.
Предложеният проект на Правилник за допълнение на Правилника за устройството и дейността на Националния исторически музей – София (обн. ДВ. бр. 88 от 8.11.2019 г., изм. и доп. ДВ, бр. 68 от 17.08.2021 г., изм. ДВ. бр. 38 от 20.04.2023 г.) не въвежда изисквания, произтичащи от правото на Европейския съюз. Не се транспонират норми от европейското законодателство и не се приемат мерки по прилагането на регламенти.
Съгласно РМС № 213 от 27 март 2024 г. за приемане на стандарти за делегираните от държавата дейности през 2024 г. и ПМС № 74 от 1 април 2024 г. за одобряване на допълнителни трансфери за 2024 г. за държавни културни институти, второстепенни разпоредители с бюджет към Министерство на културата в областта на културното и аудиовизуалното наследство (музеи, Националната галерия, ЦПА, БНФ и ДКИ ,,Двореца“) за 2024 г. са осигурени допълнителни субсидирани бройки. Дейността на новия отдел ще бъде обезпечена с 3 субсидирани бройки.
За утвърждаването на Правилника не са необходими допълнителни разходи/трансфери/други плащания по бюджета на Министерството на културата. Предложеният проект на Правилник не води до въздействие върху държавния бюджет. Предлаганата уредба няма да окаже финансово въздействие върху гражданите и юридическите лица.
Дата на откриване: |
10.4.2025 г. |
Целева група: |
Всички заинтересовани |
Сфера на действие: |
Култура |
Дата на приключване: |
10.5.2025 г. |