Министерски съвет Портал за обществени консултации

Профил на Симеон Симеонов

Обществени консултации с участието на Симеон Симеонов

Неактивна

Моите коментари


14.02.2025 23:50 Относно проекта на УВС на ВС на РБ

В чл.14 от проекта в примера е коректно да се изпише „50-та“ вместо „50“.

Относно чл. 18 ал.1 т. 2: В много военни формирования има по няколко контролно-пропускателни пункта, така че да се запише че е само един не е коректно.

Относно т. 1 от чл.27 ал.1.: Лично аз не подкрепям носенето на дълги коси в армията, но така написана точката е откровено дискриминационна (по признак пол) по отношение на прическите на военнослужещите мъже спрямо т.2 за военнослужещите жени. Що се отнася до носенето на бради – във всички европейски държави членки на НАТО (в това число и всички източноевропейски държави) това е разрешено с изключение отново на Българската армия по непонятни причини.

Относно чл. 53. Ал. 1 т. 3: Във Военновъздушните сили освен авиационни бази има и други типове бази. Те ще имат ли бойни знамена след като не фигурират в точката.

Чл. 74 – „Сутрешен преглед“ и чл. 75, чл.76 и чл. 77 – „Вечерна проверка“ да отпаднат – отдавна няма наборна армия! Тези мероприятия биха могли да се провеждат по време на полеви лагери учения и т.н. но мястото им не е в този раздел. Така написано означава, че личният състав на военните формирования след като в края на работния ден се е прибрал по домовете си, трябва отново да се връща на работа за провеждане на вечерната проверка и след това отново да се прибира по домовете си !!!!

Чл. 167 ал. 2 да се промени както следва Заместник-командирът (заместник-началникът) на военното формирование по логистиката е заместник на командира (началника). Той е пряк началник личния състав на военното формирование.

Да се създаде нова ал.3 „Той е пряк началник на личния състав от подчинените му структури по логистика“

Старата ал. 3 да стане ал. 4.

Няма никаква логика в това заместник-командирът по логистиката да е пряк началник на целия личен състав (вместо само на личния състав от неговия ресор), а всички останали заместници да са началници на само на личния състав в съответния ресор за който отговарят.

В чл. 274 са изброени изчерпателно за кои видове дежурства кои категории военнослужещи се назначават  прави впечатление, че офицерските кандидати (които са отделна категория военнослужещи обособена в далечната 2010 г.) не могат да се назначават за носене на всичките изброени видове дежурства. Т.е. те хем са длъжни по закон да носят дежурство, хем са лишени от тази възможност.

Навсякъде в документа където е останала изписана длъжността „началник-щаб“, да се замени с „началник на щаба“ в съответствие с класификатора на длъжностите на военнослужещите в министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Стр. 199, 291, 295, както и стр.4 от Приложенията.

 

14.02.2025 22:24 Относно приложенията към проекта на УВС на ВС на РБ

В приложение 2 от проекта и по конкретно в т. 3 и т. 4 от забележките се използва некоректният термин „домашен отпуск“. Такъв отпуск няма упоменат не само в ЗОВСРБ, но и въобще в българското законодателство. „Домашен отпуск“ имаха наборните войници по отменените устави. В конкретния случай думата „домашен“ следва да отпадне в т. 3 и т.4 от забележките към приложението.

Относно приложение №5: Моля сменете снимката на пропуска, на която някой не особено работлив служител е залепил листчета с корекции върху стара снимка вместо да направи нов образец на MS WORD, който щеше да му отнеме 2-3 минути.

Относно приложение №6:

1. Моля сменете с нови, снимките на военнослужещия мъж. В чл. 23. от проекта се казва, че на военнослужещите, когато са с униформено облекло, се забранява да смесват или комбинират униформените облекла. На снимката е показан сержант с камуфлажна униформа със зелена разпетновка (СВ) и сиви пагони и именна табелка от бившата униформа на ВВС, която вече не се използва.

2. Над втория ред снимки на военнослужещата жена е изписано с големи букви „ЖЕНИТЕ ВОЕННОСЛУЖЕЩИ НОСЯТ ПРИЛИЧНИ ПРИЧЕСКИ, ПОЗВОЛЯВАЩИ КОСИТЕ ДА БЪДАТ ПРИБРАНИ НА КОК ПОД ШАПКАТА ИЗВЪН БАРЕТАТА, ПИЛОТКАТА“. Буди недоумение примера с последната снимка на която военнослужещата е с огромен кок ИЗВЪН ШАПКАТА.

Относно приложение №9: Примерите на етикетите са недобре направени, не отговарят на размерите и инициалите на военнослужещите са написани слято (както и на много други места в проекта).

Относно приложение №10: Съгл. чл. 47, ал. 1, в описа на стаята за съхраняване на оръжието се вписват количеството и номерата на пирамидите. В дадения образец на опис липсва "№" и текста изглежда незавършен. Същият следва да се промени, например: “ОПИС НА ОРЪЖИЕТО В ПИРАМИДАТА № …. НА ……..”

Относно приложение №19:

1. В легендата към графика се използва некоректно терминът „почивка“. Съгласно наредба Н-18/19.12.2012 г. на МО от 16.10.2018 г. думата „почивка“ беше заменена с компенсация с намалено служебно време.

2. странен е примерът с дежурството на 4-ти (четвъртък), от който се почива на 5-ти и 6-ти (СЪБОТА!).

3. съгласно чл. 17. от наредба Н-18/19.12.2012 г. на МО „При носене на 24-часови дежурства служебното време се зачита в размер на 12 часа за всеки от дните, през които се носи дежурството, независимо от разпределението му по часове в тези дни“. Във всички примери в графика денят след дежурството е даден като „почивка“. След като за същия ден по наредбата се зачитат отработени 12 часа т.е. максимума, как точно „почива“ военнослужещият или пък му се осигурява компенсация с намалено служебно време (максимумът на което е 8 часа).

4. Примерният график за наряда е тотално непригоден за военнослужещите които носят дежурства и са в режим на сумирано изчисляване на служебното време съгл. чл.34 от наредба Н-18/19.12.2012 г.

5. Буди недоумение какво правят отпуските в график за дежурство? И пак е странен примерът с „к-н Иванов“, който излиза в отпуск от 7-ми (неделя), след като отпуските са в работни дни.

 

Моля изчакайте