Моите коментари
Предлагам следмите редакции да залегнат ЗИД, а именно
„(6) Повишаването на квалификацията или преквалификацията на работник – гражданин на трета държава, по време на действието на трудов договор, за който е предоставен достъп до пазара на труда, не се счита за промяна на условията на достъп до пазара на труда, когато:
работникът продължава да работи при същия работодател;
преквалификацията се извършва в рамките на същата икономическа дейност;
не се заобикалят квотните ограничения по този закон;
не се засяга отрицателно националният пазар на труда.
Предложението за създаване на нова ал. 6 в чл. 7 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност има уточняващ и тълкувателен характер.
С него не се въвежда нов режим за достъп до пазара на труда, нито се разширяват правата на гражданите на трети държави, а се цели изрично уреждане на възможността за повишаване на квалификацията или преквалификация на работник в рамките на вече предоставен достъп до пазара на труда.
Чрез изричното ѝ въвеждане се цели уеднаквяване на административната практика и преодоляване на противоречиви тълкувания, при които вътрешнофирмено обучение или преквалификация се приемат като промяна на условията за достъп до пазара на труда, без това да е предвидено в закона.
Редакционната промяна е в съответствие с чл. 24и от Закона за чужденците в Република България, както и с принципите на насърчаване на заетостта, повишаване на квалификацията и учене през целия живот.