Министерски съвет Портал за обществени консултации

Профил на Стойчо Наков

Обществени консултации с участието на Стойчо Наков

Неактивна

Моите коментари


15.05.2026 10:57

Подкрепям предложения законопроект, с който се създава нормативна рамка за въвеждане на национална депозитна система за опаковки за напитки в България.

Депозитните системи са доказан инструмент за постигане на високи нива на разделно събиране — над 90% в редица европейски държави. Въвеждането на такава система у нас е необходима стъпка за изпълнение на целите на ЕС за рециклиране на опаковки и за преодоляване на хроничното изоставане на България в тази област.

Ясната регламентация на националния депозитен оператор, правата и задълженията на участниците, както и механизмите за контрол и проследимост са ключови условия за ефективното функциониране на системата и за осигуряването на висококачествен рециклируем материал — в интерес както на бизнеса, така и на околната среда.

Моля изчакайте